Potencial OVE v regiji jugovzhodne Evrope
Jugovzhodna Evropa (JVE) ima za 740 GW potenciala za izkoriščanje obnovljivih virov (OVE). OVE so na področju sončne in vetrne energije trenutno pretežno neizkoriščeni, že danes pa velja za 126,9 GW vsega potenciala, da je izkoriščanje stroškovno konkurenčeno.
Univerza v Ljubljani je sodelovala pri raziskavi »Stroškovno konkurenčna proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov: Potencial v jugovzhodni Evropi 2017«, ki so jo pripravili skupaj z Agencijo za obnovljivo energijo (IRENA) in raziskovalno ustanovo Joanneum Research Forschungsgesellschaft. V raziskavi so potencial OVE v regiji jugovzhodne Evrope (JVE) ocenili na 740 GW. Od tega je potencial na področju sončne energije 120 GW, potencial na področju vetrne pa 532 GW. Raziskava tudi ocenjuje, da bi do leta 2030 lahko v regiji stroškovno učinkovito izkoriščali za več kot 650 GW potenciala vetrne in sončne energije.
OVE so domači viri, ki lahko veliko pripomorejo k doseganju manjše odvisnosti držav od uvoza energije. Cene tehnologij na trgu počasi padajo in finančne zmogljivost gospodarstva so trenutno ugodne za uvajanje tehnologij OVE. Trenutno so za izkoriščanje potenciala OVE v JVE regiji največja ovira administrativi postopki in omejen dostop do trga. Vsako območje pa ima tudi svoje povsem fizikalne specifike glede izkoriščanja OVE, mimo katerih ob preverjanju potenciala ne moremo. Raziskava je sicer temeljila na najnovejših in natančnih zemljevidih v oceno pa so vzeli sedem meril: intenzivnost virov na območju, oddaljenost od elektroenergetskega omrežja, gostoto prebivalstva, pokrovnost tal, topografijo, nadmorsko višino in morebitno zaščitenost okolja.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z doseganjem deleža OVE v Sloveniji in pomembnosti vseh nizkoogljičnih virov za doseganje podnebnih ciljev
Vir: Energetika.NET