Potencial geotermalne energije je premalo izkoriščen
Mednarodna zveza za energijo (IEA) je v svojem poročilu zapisala, da bi lahko geotermalna energija v svetovni energetski mešanici proizvodnje električne energije do leta 2050 predstavljala 3,5 %, v proizvodnji toplote pa 3,9 %. Pri Mednarodni zvezi za geotermalno energijo (IGA) pa poudarjajo, da je potencial geotermalne energije veliko večji.
Geotermalno energijo trenutno izkoriščajo v 27 državah, moč vseh kapacitet pa znaša 14.600 MW. Kljub temu, da so zmogljivosti geotermalne energije zrasle za 4.300 MW v zadnjih desetih letih, na IGA menijo, da je ta rast mnogo premajhna. V zadnjem desetletju sta se namreč le dve državi na novo pridružili tistim, ki že izkoriščajo geotermalno energijo, to sta Čile in Hrvaška. Sicer imajo največ kapacitet v ZDA (3.639 MW), Indoneziji (1.948 MW) in na Filipinih (1.868 MW). Po podatkih raziskave ThinkGeoEnergy pa bi lahko geotermalno energijo izkoriščalo kar 82 držav, rast kapacitet vidijo predvsem v Indoneziji, Keniji, Etiopiji in Severni Ameriki.
Največ potenciala ima geotermalna energija na področju izkoriščanja za toploto potrebno za ogrevanje domov, rastlinjakov za proizvodnjo hrane, bazenov, pa tudi za hlajenje. Samo v Evropi namreč ogrevanje in hlajenje predstavljata kar polovico povpraševanja po energiji. Na IGA tako opozarjajo, da ogrevanje in hlajenje predstavljata pomemben del v razogljičevanju energetskega sektorja. Geotermalna energija nima potenciala le na območjih z vulkanskimi razmerami, kot je na primer Islandija. Izkoriščajo jo tudi drugod, na primer v Nemčiji, Franciji in Keniji. Kljub temu, da je na teh območjih potrebno globlje vrtanje geotermalna energija še vedno velja za konkurenčen obnovljiv vir energije.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z najbolj vročo vrtino na svetu in izkoriščanjem geotermalne energije v Sloveniji
Vir: Energy Post