Poročilo o svetovni energetski statistiki
Mednarodna agencija za energijo (IEA) je izdala letno zbirko ključnih statističnih podatkov o energetiki. Zbirka podaja pomembne informacije o proizvodnji, prenosu in končni uporabi ter ponuja vpogled v spremembe na teh področjih skozi čas.
Letošnje poročilo, ki razpolaga s podatki iz leta 2015 in 2016, kaže, da je Kitajska največji svetovni porabnik premoga, a ima hkrati več vetrnih in sončnih proizvodnih kapacitet. Največji porabnik energije na Kitajskem je industrija, v ZDA, ki je druga največja porabnica energije na svetu, pa transport. Vsaka od teh dejavnosti porabi toliko energije, kot je celotna poraba v Indiji, ki je naslednja v vrsti držav z največ porabe.
Podatki o svetovni skupni primarni dobavi energije kažejo, da v svetu še vedno prevladujeta nafta (31,7 %) in premog (28,1 %). Zemeljski plin predstavlja 21,6 % svetovne dobave, biogoriva in odpadki 9,7 %, jedrska pa 4,9 %. Najmanjši delež imajo vodna energija (2,5 %) in drugi viri (geotermalna, sončna, vetrna,…), katerih delež znaša 1,5 %.
V letošnji zbirki je na novo umeščeno poglavje o raziskavah, razvoju in predstavitvi. Podatki kažejo, da je bilo v letu 2015 največ sredstev vloženo v raziskave in razvoj jedrske tehnologije, obnovljivih virov energije in energetske učinkovitost.
Na podlagi zbrane statistike pa je IEA izdala tudi svojo napoved o svetovni skupni primarni dobavi energije do leta 2040. Napovedujejo dva scenarija, prvi sledi smernicam novih zakonodaj, ki so trenutno v usklajevanju med državami, drugi pa sledi podnebnemu sporazumu. Drugi scenarij predvidevam prepolovitev uporabe premoga in nafte, na račun povečanja drugih virov (geotermalnih, sončnih, vetrnih, …).
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom električne energije in o energetski oskrbi Slovenije.
Vir: IEA