POROČILO O NAPOVEDIH ZA SVETOVNO ENERGETIKO 2040
Mednarodna agencija za energijo (IEA) je izdala poročilo World Energy Outlook 2017, ki glede na aktualne trende v energetiki, predvideva možne scenarije za sektor do leta 2040.
Vsebina World Energy Outlook (WOE) 2017 se v aktualni izdaji osredotoča predvsem na štiri obsežne prehode svetovnega energetskega sistema: hitro uvajanje in padec stroškov čistih energetskih tehnologij, naraščajoča elektrifikacija, premik na bolj storitveno usmerjeno gospodarstvo in čistejšo energetsko mešanico na Kitajskem ter obstojnost plina in nafte iz skrilavca v ZDA.
Po podatkih poročila naj bi svetovna potreba po energiji do leta 2040 narasla za 30 %, kar je enako kot da bi današnjemu povpraševanju dodali še eno Kitajsko in Indijo. Obnovljivi viri energije bodo do leta 2040 beležili največ investicij v izgradnjo novih elektrarn. Hiter razvoj sončne fotovoltaike, v katerem vodita Kitajska in Indija, bo doprinesel k temu, da bo imela sončna energija do leta 2040 največ kapacitet nizkoogljične energije. V Evropi je pri obnovljivih virih energije največja rast v kapaciteti napovedana za vetrne elektrarne. Potreba po električni energiji, kot končni obliki energije, narašča in bo do leta 2040 predstavljala 40 % porabe energije.
Obdobje nafte se še ne zaključuje, saj naj bi bila ZDA do leta 2025 odgovorna za 80 % povečanje svetovne preskrbe z nafto. Svetovno povpraševanje po zemeljskem plinu narašča in naj bi do leta 2040 doseglo četrtino povpraševanja po energiji na svetu, kar ga bo uvrstilo na drugo mesto v svetovni energetski mešanici, takoj za nafto.
WOE 2017 izpostavlja tudi ključne izzive energetike do leta 2040, ki so: dostop do elektrike, kakovost zraka in emisije toplogrednih plinov. Kljub temu, da se emisije CO2 povezane z energijo trenutno uravnavajo, pa je pričakovati rahlo povečanje do leta 2040. Glede na svetovne okoljske cilje ima energetski sektor do leta 2040 omejitev 5 % povečanja emisij.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani z World Energy Outlookom 2016 in energetsko prihodnostjo v Sloveniji
Vir: IEA