Podporniki jedrske energije s sodno zmago na evropski ravni
Splošno sodišče v okviru Sodišča EU je zavrnilo pritožbo Avstrije na zeleno luč Evropske komisije iz leta 2014 za državno pomoč investitorju v novo britansko jedrsko elektrarno Hinkley Point.
Sodišče je v objavljeni razsodbi med drugim ocenilo, da Evropska komisija delovala pravilno, ko je kljub drugačnemu mnenju nekaterih članic unije ocenila, da lahko Velika Britanija razvoj jedrske energije opredeli kot cilj v javnem interesu. Iz pogodbe o delovanju EU po oceni sodišča tudi izhaja, da ima vsaka članica pravico, da sama določi svojo energetsko mešanico, zavrnilo pa je tudi nekatere druge izražene pomisleke Avstrije glede učinka na konkurenco.
Komisija je jeseni 2014 odobrila nabor ukrepov, ki ga je pripravila Velika Britanija, da bi investitorjem olajšala izvedbo investicije v novo jedrsko elektrarno na Hinkley Pointu na jugozahodu Anglije. Ta je med drugim predvideval poroštvo, obljubo kompenzacije v primeru predčasnega zaprtja elektrarne in nekatere druge podporne mehanizme. V Bruslju so presodili, da je državna pomoč skladna s pravili notranjega trga, da je tveganje za konkurenco na trgu omejeno in da pozitivni učinki izgradnje elektrarne odtehtajo za negativne. V Londonu namreč računajo, da bo nova elektrarna zagotovila varnost oskrbe v luči dejstva, da bo večina obstoječih nukleark na Otoku pred letom 2023 morala zaradi zastarelosti prenehati delovati.
Avstrijo, kjer so volivci leta 1978 na referendumu zavrnili jedrsko energijo in je vse od takrat njena glasna nasprotnica, so na sodišču podprli Luksemburg in nekatere okoljske organizacije, na drugi strani pa so v bran komisiji stopile Češka, Francija, Madžarska, Poljska, Romunija, Slovaška in seveda Velika Britanija.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom jedrske energije
Vir: STA, foto: EDF energy