Po zagonu gospodarstva ponovno povečanje izpustov ogljikovega dioksida
Aprila letos so bili dnevni izpusti ogljikovega dioksida po vsem svetu približno 17 odstotkov nižji kot leta 2019, saj so vlade zaradi pandemije COVID – 19 omejile gibanje, v velikih primerih se je uveljavilo delo od doma. Posledično so se zmanjšali prevozi na delo, tovarne so ostale v prostem teku, letalske družbe pa so prizemljile svoja letala. Vendar se zaradi omilitev ukrepov in ponovnega zagona gospodarstva izpusti spet povečujejo.
Raziskovalci so ocenili, da bodo svetovni izpusti ogljikovega dioksida, zaradi izpadov oziroma zmanjšane gospodarske dejavnosti v času pandemije, do konca leta 2020 verjetno za 4 do 7 odstotkov manjši, kot leta 2019 in da je petodstotno znižanje svetovnih izpustov ogromna sprememba, ki ni bila zabeležena že od druge svetovne vojne. Za dolgoročnejši upad izpustov bi bilo treba spremeniti navade, ki smo jih imeli pred pandemijo ter začeti z vlaganjem v čiste vire energije. Samo zaradi upada avtomobilskega prometa v Evropi in Združenih državah Amerike so se izpusti močno zmanjšali, vendar kljub zavedanju še vedno vozimo enake avtomobile, gospodarstvo ostaja nespremenjeno in termoelektrarne so še vedno v pogonu. Ob ponovnem okrevanju gospodarstva, se bo ob enakih pogojih tudi raven izpustov CO2 ponovno dvignila na primerljivo raven, kot pred Covidom.
Premike v pravo smer so naredila nekatera mesta, ki so za znižanje izpustov ogljikovega dioksida začela pospešeno urejati kolesarske steze, spodbujati nakupe vozovnic za javni prevoz in višati stroške zastojev v cestnem prometu. Izkaže pa se, da so v prednosti predvsem države, ki v svojo energetsko mešanico vključujejo čiste vire energije, kamor spadajo elektrarne, ki za proizvodnjo električne energije izkoriščajo obnovljive vire energije in jedrske elektrarne.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani o kratkoročnem vplivu koronavirusa na zmanjšanje izpustov CO2 in pomembni pravilne izbire energetske mešanice držav
Vir: The New York Times