Po svetu vse več koncentriranih termalnih sončnih elektrarn
Nahajajo se predvsem v puščavskih predelih in s posebno tehnologijo zagotavljajo električno energijo tudi ponoči in primeru slabega vremena.
Koncentrirana termalna sončna elektrarna Ivanpah, nazivne moči 377 MW, ki so jo zgradili v kalifornijski puščavi Mojave in oskrbuje z električno energijo 140-tisoč gospodinjstev ter se razteza na 1400 ha, kmalu ne bo več največja tovrstna elektrarna na svetu, saj jo bo prehitela elektrarna Noor v Maroku. Do leta 2018, ko bodo predvidoma končana vsa gradbena dela, se bo Noor raztezala na 1430 ha in oskrbovala z elektriko nekaj več kot milijon gospodinjstev. Razlog za tako velik porast v oskrbi števila gospodinjstev je predvsem ta, da je povprečna poraba elektrike gospodinjstva v Maroku bistveno nižja, kot v Kaliforniji.
Sončno energijo izkoriščajo tudi v čilenski puščavi Atacama, kjer bo letos končan projekt izgradnje koncentrirane termalne sončne elektrarne z nazivno močjo 110 MW, ki bo oskrbovala z električno energijo predvsem čilenske rudnike. Prvo tovrstno elektrarno so sicer postavili v Španiji leta 2011.
Za koncentrirane termalne sončne elektrarne je značilno, da lahko zagotovijo v večjem obsegu zanesljivo električno energijo iz obnovljivih virov s podporo električnega omrežja. Tehnologija v tovrstnih elektrarnah deluje na podlagi polja zrcal, ki koncertirajo energijo sončnih žarkov v sprejemniku toplote, ki se nahaja v centralnem stolpu med ogledali. Posebnost te tehnologije pa je tudi v tem, da ima elektrarna že vgrajen sistem za shranjevanje energije.
Z uporabo staljene soli, ki shranjuje toploto, ki poganja turbine tudi ponoči ali v primeru oblačnega vremena, se lahko proizvaja električna energija razmeroma nemoteno 24 ur na dan.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani tudi z delovanjem sončnih elektrarn.
Viri: CNN, The Guardian, IVANPAH, IEE.org