Po svetu se je zaprlo več elektrarn na premog, kot se jih je odprlo
Ameriška raziskovalna in zagovorniška skupina, Global Energy Monitor, spremlja svetovni razvoj fosilnih goriv ter s svojim programom za sledenje elektrarn na premog, Global Coal Plant Tracker, zagotavlja informacije o 14.000 obstoječih, zaprtih in načrtovanih elektrarnah po svetu. Podatke si je v programu moč ogledati v obliki zemljevida ali tabele na spletu.
Podatki za prvih šest mesecev letošnjega leta kažejo, da se je po svetu zaprlo več elektrarn na premog, kot se jih je odprlo. V poročilu raziskovalne ustanove Ember pa poročajo, da je Evropska unija v prvi polovici letošnjega leta, tudi na račun zapiranja elektrarn na premog, proizvedla več električne energije iz obnovljivih virov energije (40 %) kot iz fosilnih goriv (34 %). Avstrijska proizvodnja električne energije iz premoga se je zmanjšala za 54 %, ko je marca zaprla svojo zadnjo termoelektrarno na premog ter skoraj istočasno se je od premoga pri pridobivanju električne energije poslovila tudi Švedska.
Kitajska nadaljuje z razvojem proizvodnje elektrike na premog in ostaja največji proizvajalec toplogrednih plinov na svetu. Kar dve tretjini delujočih elektrarn na premog je tako na Kitajskem in 90 % tovrstnih elektrarn v izgradnji je prav tako na Kitajskem, kjer je zaradi razvoja gospodarstva tudi opazen največji trend porasta rabe električne energije.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani o trendu upadanja elektrarn na premog in o lastnostih fosilne energije
Vir:The Guardian in Naš Stik