OVE in elektrifikacija velikih mest
Svetovna mesta si prizadevajo zmanjšati emisije CO2, ki jih ustvarijo s porabo elektrike. Število mest, ki se v več kot 70 % oskrbujejo z električno energijo iz obnovljivih virov (OVE), se je od leta 2015 dvakrat povečalo.
Rezultati raziskave, ki jo izvaja neprofitna organizacija CPD in zajema več kot 570 mest po svetu, so pokazali, da se v svetu že 101 mesto v vsaj 70 % oskrbuje z električno energijo iz OVE. V letu 2015 je bilo teh mest le 42. Večja mesta, ki so na seznamu so Oslo (Norveška), Seattle (ZDA), Vancouver (Kanada), Auckland (Nova Zelandija) in Nairobi (Kenija). Reykjavik (Islandija), Basel (Švica) in Burlington (ZDA) pa so mesta, ki vso svojo električno energijo pridobijo iz OVE. Največ mest, ki so elektrificirana z OVE, se sicer nahaja v Latinski Ameriki, razlog za to so lastnosti tega območja, ki omogočajo široko uporabo hidro energije. Tudi sicer imajo mesta, ki so na seznamu visok potencial hidroenergije ali geotermalne energije, kar jim omogoča, da lahko dosežejo tako visok odstotek OVE v svoji mešanici.
V Združenem kraljestvu se je, na pobudo lokalnih samouprav, 84 mest priključilo pobudi, da do leta 2050 pridobijo vso svojo električno energijo iz OVE. Ta zaveza glede na obstoječo energetsko mešanico v Združenem kraljestvu sicer precej preseneča, saj odstotek OVE ni tako visok.
Po podatkih CPD mesta ustvarijo kar 70 % z energijo povezanih emisij CO2, zato je pomembno naslavljati ta problem. Vendar pa se je potrebno zavedati naravnih in fizikalnih omejitev posameznih območij in skladno s tem načrtovati energetsko mešanico za zanesljivo oskrbo.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z obnovljivimi viri energije in o dejavnikih, ki vplivajo na načrtovanje energetske oskrbe v prihodnosti
Vir: The Guardian in Energy Digital