OECD opozarja, da je jedrska energija bistvena za brezogljično družbo!
Mednarodna agencija za energijo (International Energy Agency - IEA) in Agencija za jedrsko energijo (Nuclear Energy Agency - NEA) sta izdali publikacijo »Technology Roadmap: Nuclear Energy«.
Od zadnje tovrstne publikacije leta 2010, se je na področju energetike in jedrske energije marsikaj zelo spremenilo. Zaradi dogajanj po cunamiju na Japonskem in posledično v jedrski elektrarni Fukushima Daiichi, so vse jedrske elektrarne prestale intenziven cikel varnostnih preverjanj in uvajanje novih varnostnih mehanizmov, prišli pa smo tudi do tretje generacije jedrskih reaktorjev.
V poročilu poudarjajo, da se mora sicer vsaka država sama odločiti, kakšna mešanica energetskih virov je najboljša za njen položaj, vendar bi morale upoštevati dejstvo, da lahko jedrska energija pomembno prispeva k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov, h konkurenčnosti proizvodnje energije in k varnosti oskrbe z energijo. Prav tako bi morale pregledati tudi stanje na trgu z električno energijo in dovoliti jedrskim elektrarnam, da obratujejo učinkovito.
Potrebne so jasne strateške usmeritve na ravni držav, ki bodo spodbudile operaterje, da investirajo v podaljšano obratovanje jedrskih elektrarn ali v gradnjo novih elektrarn, ki bodo nadomestile stare enote. Predvsem je to pomembno za države v OECD, v katerih je jedrska energija največji nizkoogljični vir za proizvodnjo električne energije, saj ima kar 18 % delež v energetski mešanici, ta delež pa bi se moral povečati, če res želimo brezogljično družbo.
Želja avtorjev je, da bi publikacija pomagala državam, ki bi rade nadaljevale ali razvijale proizvodnjo jedrske energije, da bodo to počele varno, ekonomsko učinkovito in da bodo njihove odločitve tudi sprejete v javnosti.