Nov material za zajemanje ogljika
Raziskovalci so ustvarili nov filter z mešano matrično membrano, za katerega trdijo, da lahko tehnologije zajemanja in shranjevanja ogljika naredi cenovno dostopnejše in bolj selektivne pri prepustnosti.
Skupina raziskovalcev iz Inštituta iz univerze Kyoto, britanske univerze Imperial College London in mestne univerze v Hong Kongu je pri izdelavi novega filtra za zajemanje ogljika sledila 5000 let stari ideji. Mezopotamci so namreč takrat ugotovili, da lahko s taljenjem cinka in bakra dobijo močnejšo snov – bron. Tako so razmišljali tudi raziskovalci novega filtra za zajemanje ogljika. Z uporabo nanodelcev in polimera PIM-1 so razvili nove »super filtre«, za katere verjamejo, da lahko naredijo tehnologijo zajemanja in shranjevanja ogljika (CCS) cenovno bolj dostopno in z izboljšano selekcijo prepustnosti plinov. Ti super filtri se od trenutno obstoječih tehnologij CCS razlikujejo tako, da ločijo CO2 od drugih plinov, ki nastanejo pri procesu izgorevanja.
Trenutne tehnologije CCS so tudi izredno počasne, kar pomeni, da jih je za učinkovito delovanje potrebno imeti veliko. Ključna prednost novega filtra pa je, da je kar deset- do stokrat hitrejši, zato ga je tudi količinsko potrebnega manj. To pa zmanjša stroške za faktor 10. Po raziskavah so namreč ravno visoki stroški tisto, kar podjetja odbija od uporabe tehnologij CCS. Povprečna elektrarna na primer le za eno enoto lahko porabi do 2 milijardi dolarjev za nakup filtrov CCS.
Novi filtri bodo kmalu postavljeni v obdobje preizkušanja na dejanskih obratih. Skupina raziskovalcev pravi, da bodo dali vse od sebe, da bo tehnologija, kot stroškovno ugodna, prišla v podjetja in tako omogočila boljše zajemanje ogljika.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z izpusti toplogrednih plinov in ukrepi za boj proti podnebnim spremembam.
Vir: Power Technology