Negativni učinki zapiranja jedrskih elektrarn
Raziskava in tudi praksa sta pokazali, da zapiranje jedrskih reaktorjev prinaša najmanj tri negativne učinke: povečanje emisij CO2, višje stroške elektrike za uporabnike in izgubo več tisoč delovnih mest. Japonska prav zato postopoma ponovno zaganja svoje jedrske enote.
Ob napovedi, da bodo v zveznih državah Ohio in Pensilvanija v ZDA zaprli tri jedrske reaktorje, so v raziskovalnem centru Brattle Group opravili raziskavo okoljskih in ekonomskih učinkov tega zaprtja. Po podatkih raziskave se bi naj emisije CO2 povišale za več kot 21 milijona tone letno, saj bo potrebno proizvedeno količino električne energije iz jedrskih elektrarn nadomestiti z drugimi viri, med katerimi pa zgolj obnovljvi viri ne zadostujejo. Poleg emisij CO2 bi se naj posledično povečale tudi emisije žveplovega dioksida, dušikovih oksidov in trdih delcev. Okoljskim negativnim učinkom raziskava dodaja še ekonomske, saj naj bi se bruto stroški elektrike na prebivalca povišali med 285 in 400 ameriškimi dolarji. Neposredno bo, če reaktorje zaprejo, ogroženih več kot 3000 delovnih mest.
Negativne učinke zapiranja jedeskih reaktorjev je prepoznala tudi Japonska. Po nesreči v Fukušimi marca 2011 so zaprli vse jedrske elektrarne, a so že v avgustu 2012 ponovno zagnali dva reaktorja. V lanskem letu je državni inštitut za energetsko ekonomiko izdal poročilo, v katerem predvidevajo, da bo do marca 2019 v omrežje ponovno vključenih dodatnih 10 jedrskih reaktorjev, kar bo dodalo 65.6 TWh proizvedene električne energije letno. Vsi reaktorji, ki ponovno vstopajo v obratovanje, morajo prestati nove varnostne ukrepe. Japonska je zaradi zaprtja jedrskih elektrarn v ozračje oddala za okoli 100 milijonov ton emisij CO2 več kot pa v letih delovanja elektrarn. Prav tako pa je morala povečati uvoz goriv, kar je državo stalo dodatnih 40 milijard ameriških dolarjev.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom nove jedrske elektrarne v Sloveniji in vlogo jedrske energije v boju proti podnebnim spremembam
Vir: World Nuclear News in Next Big Future