Na Finskem raziskujejo potencial jedrske energije za daljinsko ogrevanje
Tri finska mesta: Helsinki, Espoo in Kirkkonummi, raziskujejo možnosti, da bi premog in zemeljski plin v sistemu daljinskega ogrevanja nadomestili z malimi jedrskimi reaktorji.
Na Finskem so pričeli s pobudo za izvajanje študij izvedljivosti, ki bi pokazale kakšen potencial imajo mali jedrski reaktorji v sistemu daljinskega ogrevanja. Večino energije za daljinsko ogrevanje namreč na Finskem še vedno proizvedejo iz premoga, zemeljskega plina, lesnih goriv in šote. Več kot polovica toplogrednih plinov v Helsinkih prihaja prav iz daljinskega ogrevanja. Male jedrske reaktorje tako vidijo kot potencialne za varno, hitro in stroškovno učinkovito razogljičenje ogrevanja.
Razvoj malih jedrskih reaktorjev aktivno poteka, do leta 2030 pa naj bi na trg prišlo kar nekaj takih, ki bi lahko zadovoljili finske potrebe. Nekateri finski strokovnjaki s področja energetike vidijo priložnost tudi v kombiniranem pridobivanju toplote in električne energije iz jedrskih reaktorjev. Ti bi lahko proizvedli približno dvakratno vrednost inštalirane zmogljivosti samo s proizvodnjo električne energije, hkrati pa dekarbonizirali proizvodnjo toplote. Na Finskem verjamejo, da bodo s tem razvojem lahko pokazali tudi drugim mestom, kako doseči zmanjšanje emisij proizvedenih zaradi ogrevanja.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s prihodnostjo malih jedrskih reaktorjev in načrti jedrske industrije v evropskih državah
Vir: Energy for humanity