Mineva 100 let od predstavitve Einsteinove splošne teorije relativnosti
25. novembra 1915 je Albert Einstein prvič na Kraljevski akademiji v Berlinu predaval snov, ki jo je kasneje objavil kot splošno teorijo relativnosti.
Teorija splošne relativnosti razlaga gravitacijsko silo kot posledico ukrivljenosti prostora in časa. In sicer pravi, da je v sistemih brez pospeška svetlobna hitrost enaka. To pomeni, da je kljub temu, da glede na različen položaj opazovalca imamo različne enačbe za opisovanje nekega pojava, ta pojav pravzaprav povsod enak. Tako je nek fizikalni pojav enak za vse opazovalce, ne glede na to, kje so, in ali mirujejo, ali se gibljejo enakomerno ali pospešeno. S tem ukrivljanjem prostora in časa je relativnostna teorija napovedala obstoj črnih lukenj v vesolju.
Danes smo v vsakdanjem življenju močno odvisni od teorije relativnosti, saj so z njo povezane številne dejavnosti npr. delovanje satelitov v naši orbiti, uporablja pa se tudi v medicini pri slikanju z metodo pozitronske termografije, kjer izkoriščamo znamenito enačbo E=mc2, ki opredeljuje pretvorbo energije v snov in obratno.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani tudi s pomembnimi odkritji iz zgodovine električne energije
Vir: New York Times, siol.net