Mednarodna agencija za energijo napovedala zastoj povpraševanja po premogu
Petletna napoved rasti je znižana za več kot 500 milijonov ton naftnega ekvivalenta (Mtce). Na zastoj vplivale razmere na Kitajskem in Podnebni sporazum.
Po več kot desetih letih odločne rasti je globalno povpraševanje po premogu zastalo. Mednarodna agencija za energijo je v letnem poročilu za premog močno znižala svojo petletno napoved globalne rasti povpraševanja po premogu in sicer za več kot 500 milijonov ton naftnega ekvivalenta (Mtce). Vzrok za takšno globalno napoved je v nižanju povpraševanja po premogu na Kitajskem, ki predstavlja polovico vse svetovne porabe premoga in kjer skušajo ta energent zaradi velikih količin izpustov toplogrednih plinov vedno bolj nadomestiti z obnovljivimi viri energije in jedrsko energijo.
Na zastoj povpraševanje po premogu pa naj bi vplival tudi nedavno sklenjen Podnebni sporazum v Parizu, ki poziva k omejitvi globalne rasti temperature ozračja pod dve stopinji Celzija. Kot so poudarili v Mednarodni agenciji za energijo, lahko k dosegu tega cilja pripomore tudi tehnologija zajema in shranjevanja ogljika (CCS), ki je bistvenega pomena pri omogočanju rabe premoga v prihodnosti brez velikih izpustov ogljikovega dioksida.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani tudi s fosilnimi viri energije
Vir: IEA, Energetika.NET