
Med Slovenijo in Italijo pomembne prenosne povezave
Evropsko druženje operaterjev prenosnih sistemov za električno energijo (ENTSO-E) je v poročilu o regionalnih projektih v razvoju prenosnih sistemov izpostavilo pomen povezav med Slovenijo in njenimi sosedami - Italijo, Madžarsko in Hrvaško.
Zanesljiva oskrba z energijo poleg zanesljive proizvodnje potrebuje tudi nemoten prenos, ne le znotraj meja države, ampak tudi na mednarodni ravni. ENTSO-E poroča, da bo do leta 2021 med Avstrijo in Italijo dodanih 300 MW neto prenosnih zmogljivosti (NTC) v obe smeri, med Italijo in Slovenijo pa bo do leta 2025 dodanih 1000 MW NTC, prav tako v obe smeri. Slovenija se pri prenosu povezuje tudi z Madžarsko, kjer do leta 2021 predvidevajo 1200 MW novih NTC v obe smeri, med Hrvaško in Slovenijo pa 150 MW NTC. Te povezave so, kot poudarjajo na ENTSO-E, izrednega pomena za vzpostavitev infrastrukturnega koridorja.
V vzhodni regiji medomrežnih povezav sever-jug (PSJ), v ENTSO-E izpostavljajo še pomen povezovanja z vzhodnobalkansko ločnico, ki jo predstavljajo Romunija, Bolgarija in Grčija, z zahodnobalkanskimi državami. Te povezave bodo namenjene predvsem okrepitvi povezovalnih zmogljivosti na Balkanskem polotoku, za izkoriščanje večjega potenciala obnovljivih virov (OVE) na vzhodu, ki ga predstavljajo romunske vetrne in grške sončne elektrarne. ENTSO-E pričakuje, da bodo OVE nadomestile upad 1-odstotnega deleža jedrske energije in upad fosilnih goriv iz 50 na 25 odstotkov. OVE sicer zaradi svojih fizikalnih lastnosti v prenosu zahtevajo več prožnosti omrežja in nujno potrebujejo nizkoogljični vir, ki je zanesljiv in vedno na voljo, kar predstavlja jedrska energija.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani o prenosnem omrežju Slovenije in pomenu čezmejnih zmogljivosti
Vir: Energetika.NET