Korak bližje do proizvodnje energije iz alg
Raziskovalci na Univerzi v Cambridgeu so razvili gorivne celice, ki jih napajajo alge in so petkrat bolj učinkovite od obstoječih modelov za proizvodnjo energije iz alg. Z izboljšanimi celicami bo tehnologija postala bolj stroškovno učinkovita in praktična za uporabo.
Nova tehnologija nadgrajuje obstoječe biofotovoltaične – biološke solarne celice. Proces pridobivanja energije s biofotovoltaičnimi celicami poteka tako, da alge med fotosintezo ustvarjajo elektrone, te pa je mogoče izkoristiti za proizvodnjo električnega toka za napajanje naprav. Največja omejitev dosedanje tehnologije je bila, da proizvedene energije ni bilo mogoče shraniti.
Nova tehnologija rešuje to omejitev z dvokomornim sistemom, kjer sta polnjenje (pridelava in ustvarjanje elektronov) in dovajanje energije (prenos na električni krog) ločena. S to ločitvijo so dosegli izboljšano učinkovitost celic. Pri razvoju so uporabili gensko spremenjene alge, ki celicam omogočajo manjšo izgubo energije. Skupaj z dvokomornim sistemom pa je raziskovalcem uspelo ustvariti biofotovoltaično celico, ki ima moč 0,5 W/m2 , kar je petkrat več, kot pa so jo imele dosedanje celice.
Malo verjetno je, da bo proizvodnja energije iz biofotovoltaičnih celic kdaj dosegla dovolj moči za oddajanje energije v elektroenergetski sistem. A razvoj biofotovoltaike je pomemben za ruralna območja, predvsem v Afriki, kjer je na voljo veliko sončne svetlobe in elektroenergetski sistem ni vzpostavljen.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z zmogljivostmi moči sonca ter fotonapetnostnimi sistemi
Vir: Power Technology