Kako se gibljejo cene električne energije v Sloveniji?
Za povprečnega gospodinjskega odjemalca se je cena znižala za 1,6 %, za povprečnega industrijskega odjemalca pa se je znižala za 6,1 %.
Ministrstvo za infrastrukturo je objavilo uradno statistiko strukture cen električne energije za gospodinjske in industrijske odjemalce na nivoju Slovenije za zadnje tromesečje (oktober - december) leta 2014. Končna maloprodajna cena se je v obdobju enega leta za povprečnega gospodinjskega odjemalca znižala za 1,6 %, za povprečnega industrijskega odjemalca pa za 6,1 %.
Pri gospodinjskih odjemalcih je v zadnjem četrtletju 2014 delež postavke dobava energije, ki pripada dobavitelju, v strukturi končne cene znašal 44,6 %, delež cene za uporabo omrežja 42,1 %, delež dajatev v energetiki 10,9 %, delež trošarine pa 2,4 % končne maloprodajne cene.
Pri industrijskih odjemalcih je delež postavke za dobavo energije, ki pripada dobavitelju, v strukturi končne cene znašal 59,1 %, delež cene za uporabo omrežja 28,6 %, delež dajatev v energetiki 8,9 %, delež trošarine pa 3,4 % končne maloprodajne cene.
Cena električne energije zelo vpliva na konkurenčnost gospodarstva. Če želimo, da bo slovensko gospodarstvo tudi v prihodnje konkurenčno, moramo poskrbeti za zanesljivo, nizkoogljično in cenovno ugodno električno energijo.
Preberi več o tej temi: eSvet ponuja informacije o strateških usmeritvah energetske prihodnosti, med katere sodi tudi konkurenčnost oskrbe z energijo.