Jedrska energija bi Nemčiji in Kaliforniji prinesla popolno dekarbonizacijo proizvodnje električne energije
V organizaciji Environmental Progress so pripravili analizo, ki je pokazala, da bi Nemčija in Kalifornija lahko dosegli (skoraj) popolno dekarbonizacijo proizvodnje električne energije, če bi sredstva namenjena novim vetrnim in sončnim elektrarnam vložili v nove jedrske elektrarne.
Nemčija je v lanskem letu 37 odstotkov električne energije proizvedla iz nizkoogljičnih virov. Da bi lahko sledila državni energetski strategiji t. i. Energiewende, bo morala Nemčija do leta 2025 v OVE in hranilnike vložiti 580 milijard dolarjev. Če bi Nemčija ta denar namenila novim jedrskim reaktorjem, bi lahko zgradila kar 46 EPR reaktorjev s kapaciteto 1,6 GW. V analizi Environmental Progress (EP) so upoštevali, da bi en reaktor stal 12,5 milijard, upoštevajoč primerljiv reaktor Hinkley Point C v Združenem kraljestvu, pri gradnji katerega so sodelovali tudi nemški strokovnjaki in je bil zgrajen pod strogimi pogoji evropske zakonodaje. V primeru delovanja 46 reaktorjev na 90-odstotni zmogljivosti bi Nemčija lahko povsem opustila premogovne in plinske elektrarne ter proizvodnjo energije iz biomase, nato pa nadomestila tudi trenutno proizvodnjo iz vetrnih in sončnih elektrarn. Pri tem bi državi preostalo še 100 TWh električne energije za izvoz, kar je dvakrat več kot je znašal izvoz v lanskem letu. Imeli pa bi tudi dovolj (133 TWh) električne energije za dekarbonizacijo celotne flote lahkih vozil, vključno z zagotavljanjem nizkoogljične energije za 45 milijonov električnih osebnih vozil.
Zvezna država Kalifornija ima v primerjavi z Nemčijo boljše pogoje za delovanje sončnih in vetrnih elektrarn. V lanskem letu je tako proizvedla 53 odstotkov električne energije iz nizkoogljičnih virov. Raziskovalci v analizi EP so ocenili, da je Kalifornija od leta 2001 namenila za OVE 100 milijard dolarjev. S tem bi zvezna država lahko zgradila floto 20 OPR1000 reaktorjev s kapaciteto 1 GW. Gre za reaktor, kakršnega so v zastavljenem časovnem okviru in z nižjimi stroški kot je bilo to predvideno, nedavno zgradili v Južni Koreji. Če bi Kalifornija obdržala tudi delujoči jedrski elektrarni San Onofre in Diablo Canyon ter svoje večje proizvodnje enote hidro in geotermalne energije, bi skupaj z 20 novimi reaktorji lahko proizvedla 20 TWh nizkoogljične energije, kar je 97 odstotkov celotne proizvodnje v lanskem letu.
Z raziskavo so v organizaciji EP želeli prikazati, da jedrska energija predstavlja cenejšo in lažjo dolgoročno pot do dekarbonizacije proizvodnje električne energije, za kar pa bomo potrebovali državne in družbene zaveze za jedrsko energijo.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s podnebnim poročilom IPCC, ki predvideva, da je jedrske energija ključna za doseganje podnebnih ciljev in iniciativo NICE Future