Jedrska elektrarna Krško bo obratovala še 20 let
Ministrstvo za okolje in prostor je v petek, 13. januarja, Jedrski elektrarni Krško (NEK) izdalo okoljsko soglasje za podaljšanje obratovalne dobe s 40 na 60 let. S tem je končan postopek presoje vplivov na okolje, ki so ga v NEK opravili po lanskem remontu. V postopku je sodelovalo več kot 50 strokovnjakov iz NEK ter institucij iz Slovenije in Hrvaške.
Kot poroča NEK, se je postopek pridobivanja okoljevarstvenega soglasja pričel oktobra 2021. Skladno s sklepom Agencije RS za okolje je bilo treba za poseg Podaljšanje obratovalne dobe NEK s 40 na 60 let do leta 2043 izvesti presojo vplivov na okolje (PVO) in pridobiti okoljevarstveno soglasje (OVS). NEK je vlogo na MOP predložila v začetku oktobra 2021 in s tem se je formalno začel postopek pridobitve OVS. Vlogi sta bila priložena Projekt in Poročilo o vplivih na okolje.
Kot je v izjavi v ponedeljek, 16. januarja 2023, poudarilo Ministrstvo za okolje in prostor, ki ga vodi minister Uroš Brežan, je njihovo Ministrstvo kot prvo v Evropi izvedlo zahtevni postopek presoje vplivov NEK na okolje. Brežan je povedal, da je ministrstvo izvedlo okoljsko presojo, odločbo pa so izdali 13. januarja in jo delili z vsemi deležniki, tudi v tujih državah. Skupino 30 držav sta vodili Nemčija in Velika Britanija. V postopku so sodelovale vse sosednje države in Nemčija, strokovnjaki in delegacije Italije in Avstrije. Prejemnice dokumentacije do tudi nevladne organizacije.
Gre za prvi tak postopek v Evropski uniji. Preverili so potresno in drugo varnost, imeli tehnične konzultacije, javno razgrnitev dokumentov in javne prestavitve. NEK je sicer pod rednim nadzorom Uprave za jedrsko varnost. Rezultati kompleksnega postopka presoje vplivov na okolje so pokazali, da varnostnih tveganj pri normalnem obratovanju ni, je pa tudi toliko izboljšav, da modeli ne kažejo večjih tveganj v drugih, ekstremnih situacijah. Postopek je bil izpeljan po najvišjih standardih, je zagotovil Brežan, ki se bo vsem sodelujočim državam zahvalil.
Vas zanima več o tej temi: na eSvetu si lahko preberete tudi o Gradnji novih jedrskih elektrarn po svetu in energetskem dovoljenju za JEK2
Vir: NEK