IAEA v Kazahstanu odprla banko jedrskega goriva
Mednarodna agencija za jedrsko energijo IAEA je konec avgusta v Kazahstanu odprla svoje skladišče nizko obogatenega urana, ki je namenjeno zagotavljanju varne dobave jedrskega goriva v izrednih primerih.
Upravni odbor IAEA je leta 2010 sprejel odločitev o izgradnji IAEA banke nizko obogatenega urana. Banka bi služila kot zagotovilo za dobavo goriva državam članicam zveze, v primeru motene dobave goriva v izrednih razmerah, ki bi vplivale na trg z uranom. Gradnja 880 m2 velikega jeklenega objekta z odpornimi varnostnimi mehanizmi se je pričela septembra 2016, njegova otvoritev pa je bila konec avgusta 2017.
Banka se nahaja v mestu Oskemen na severovzhodu Kazahstana, znotraj meteorološkega objekta ULBA. Kapaciteta banke je 90 ton uranovega heksafluorida (UF6), ki bo shranjen v 60 valjih, od katerega vsak vsebuje 1,5 tone goriva. Ta količina okvirno predstavlja količino urana v tipičnem lahkovodnem reaktorju moči okoli 1000 MW, kar je dovolj za oskrbo večjega mesta za kar nekaj let. Gorivo bo zaščiteno z visoko odpornim jeklom, ki zagotavlja varnost pred sevanjem tudi pri izrednih dogodkih. Zaradi varnosti bo obogatitev urana omejena na 4,95 utežnih odstotkov. Objekt pa bo tudi zaščiten s strani kazahstanške državne straže.
Države članice IAEA, ki bi potrebovale gorivo bodo morale izpolniti stroge kriterije za nakup UF6, kar bo zagotovilo varno uporabo goriva. Kriteriji so bili postavljeni v skladu z varnostnimi standardi in smernicami IAEA.
Poleg osnovnega namena zagotavljanja zaloge jedrskega goriva pa banka prinaša tudi zmanjšanje zanimanja držav za izgradnjo objektov za pridobivanje obogatenega urana, kar zmanjšuje tveganje za izrabo teh objektov oziroma goriva v druge namene.
Kot so ob otvoritvi banke izpostavili pri IAEA jedrska energija pomaga premagovati izzive po zagotavljanju zadostne količine energije, ki so povezani z gospodarsko rastjo in kot nizkoogljični vir pripomore k zmanjševanju posledic podnebnih sprememb. V skladu s tem je za uvajanje jedrske opcije pred kratkim izrazilo zanimanje 30 novih držav, poleg 30 držav po svetu, v katerih že deluje 447 jedrskih reaktorjev in 58, ki so trenutno v izgradnji.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pridobivanjem energije iz urana in pomenom jedrske energije.
Vir: Power Technology in IAEA