Francoski parlament potrdil vladni jedrski načrt
Francoski parlament je 20. marca z veliko večino potrdil vladni načrt vlaganj v jedrsko energijo. Ambiciozni načrt, katerega ključna točka je načrtovana izgradnja šestih novih reaktorjev, sta podprla 402 poslanca narodne skupščine, 130 jih je bilo proti.
»Po senatu minuli mesec je nocoj tudi spodnji dol z veliko večino podprl jedrski načrt. To je rezultat sodelovanja za soočanje podnebnih sprememb in zagotovitev naše energetske suverenosti,« je na Twitterju zapisala francoska premierka Elisabeth Borne.
»Naš cilj je, da Francija postane velika brezogljična in suverena država,« pa je dejala ministrica za energijo Agnes Pannier-Runacher in dodala, da je to začetek »ogromnega projekta ponovnega zagona naše jedrske industrije«.
Ministrica Pannier-Runacher je dodala, da administrativni postopki ne bi smeli upočasniti podaljševanja življenjske dobe obstoječih reaktorjev ali izgradnje novih. »S tem projektom začenjamo največjo znanstveno, industrijsko in človeško pustolovščino naše države od 70. let,« je dejala.
Francoski predsednik Emmanuel Macron želi v okviru 52 milijard evrov vrednega načrta izgradnje šestih novih reaktorjev začeti gradnjo prvega reaktorja nove generacije EPR2 pred koncem svojega drugega petletnega mandata maja 2027.
Francoski parlament je investicijski jedrski načrt sprejel, medtem ko se obstoječe francoske jedrske elektrarne soočajo s številnimi težavami pri vzdrževanju reaktorjev. Lani so morali iz omrežja izklopiti 16 od 56 reaktorjev, zaradi česar je bila proizvodnja električne energije v jedrskih elektrarnah najnižja v zadnjih 30 letih. Francija je sicer z uspešnim razogljičenjem energetike dokaz pozitivnega vpliva jedrske energije in njene vloge pri doseganju ničelnih izpustov in energetske neodvisnosti.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z projekti in ukrepi za energetsko prihodnost Slovenije in jedrsko renesanso v Franciji
Vir: Reuters