Evropske države in odprava premoga do leta 2030
V svojih osnutkih nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov (NEPN) kar 11 držav članic EU nima nikakršnih načrtov za odpravo premoga do leta 2030. Med temi državami je tudi Slovenija.
Okoljska organizacija Climate Action Network (CAN) Europe je objavila poročilo, v katerem so pregledali 21 osnutkov NEPN držav Evropske unije. Kot ugotavljajo ima le 8 držav opredeljene jasne zaveze za odpravo premoga v obdobju določanja načrtov (2021–2030). Te države so Avstrija, Danska, Finska, Francija, Irska, Italija, Nizozemska in Portugalska. Švedska in Združeno kraljestvo sicer nameravata odpraviti premog, a v njunih načrtih izrecne zaveze o tem ni.
Kar 11 držav članic EU pa nima nikakršnih načrtov ali zavez za odpravo premoga do leta 2030. Predvidevajo le omejeno zmanjšanje premogovnih zmogljivosti, nekatere pa celo nikakršno. Španija in Madžarska se nista zavzeli za odpravo premoga, predvidevata pa njegovo precej manjšo vlogo v nacionalni energetski mešanici. Hrvaška, Slovaška in Slovenija za obdobje 2021–2030 niso sprejele nikakršnih zavez za zmanjšanje premoga, vendar ta že sedaj predstavlja manjši delež v energetski mešanici držav. Premogovne zmogljivosti bodo do leta 2030 zgoščene na Poljskem (27 GW), v Nemčiji (17 GW), na Češkem (7,2 GW), v Bolgariji (4,7 GW), Romuniji (3,2 GW) in Grčiji (2,7 GW). Avtorji poročila pa opozarjajo, da bi morala EU za izpolnjevanje zavez iz pariškega sporazuma do leta 2030 povsem odpraviti premog.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z načrti brezogljičnega energetskega sistema v Evropi in obsegom načrtovanih premogovnih zmogljivosti v svetu.
Vir: Energetika.NET