EU bo morala v razogljičevanje vložiti več
Mednarodna agencija za obnovljivo energijo (IRENA) je objavila poročilo, v katerem predstavlja scenarij na področju razogljičevanja v EU. Po njihovih napovedih bi morala EU do leta 2050 v razogljičevanje vložiti 8,6 bilijona dolarjev.
Da bi EU dosegla cilj zmanjšanja emisij, ki ga določa pariški sporazum, bo morala v razogljičevanje vložiti 3,2 bilijona dolarjev več, kot to predvidevajo dosedanji scenariji. Ukrepi razogljičevanja pokrivajo področja pridobivanja energije iz obnovljivih virov, energetsko učinkovitost, izboljšanje infrastrukture in energetsko fleksibilnost. Smernice, ki so jih pripravili v IRENA predpostavljajo rast deleža obnovljivih virov energije (OVE) v EU iz današnji 29 % na 94 % do leta 2050. Ocenjujejo tudi, da bi na globalni ravni OVE potrebovali vsaj šestkrat hitrejšo vpeljavo.
V IRENA ocenjujejo še, da bi se morala raba fosilnih goriv za energetske namene do leta 2050 znižati za tretjino trenutne ravni. Največji upad bi beležila nafta (-70 %) in premog (-85 %). Zemeljski plin bi do leta 2050 postal največji fosilni vir, a bi se njegova proizvodnja glede na današnjo zmanjšala za 30 %. Poleg povečanja deleža OVE pa bomo v svetu potrebovali tudi zanesljiv nizkoogljični vir opozarjajo v Svetovni jedrski zvezi (WNA). Za doseganje cilja pariškega sporazuma bi morali v svetu do leta 2050 zgraditi za 1000 GW novih jedrskih zmogljivosti. V IRENA še izpostavljajo vlaganje v investicije na področju razogljičevanja. Svetovno gospodarstvo bi moralo namreč v obdobju do leta 2050 v te rešitve investirati okoli 2 % povprečnega svetovnega BDP na leto.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pariškim sporazumom in pomenom nizkoogljičnih virov za prihodnost oskrbe z električno energijo
Vir: Energetika.NET