Črpalne hidroelektrarne pomembne pri prehodu na čisto energetsko oskrbo
Mednarodna zveza hidroelektrarn (IHA) v svoji najnovejši raziskavi predpostavlja, da bomo do leta 2030 v svetu dobili dodatnih 78.000 MW hranilnikov nizkoogljične energije v obliki črpalnih hidroelektrarn.
IHA vidi črpalne hidroelektrarne kot enega ključnih elementov pri prehodu na nizkoogljično energetsko oskrbo. Ocenjujejo, da črpalne hidroelektrarne že danes lahko shranjujejo do 9.000 GWh električne energije, kar predstavlja 94 % kapacitet vseh hranilnikov energije. Kapaciteta trenutnih črpalnih hidroelektrarn v svetu je ocenjena na 161.000 MW in naj bi se do leta 2030 povečala za kar 50 % - na 239.000 MW.
Inovacije na področju črpalnih hidroelektrarn, kot so turbine z možnostjo spreminjanja hitrosti in terciarni sistemi, omogočajo dodatno fleksibilnost teh sistemov, kar jih dela še bolj primerne za hitro vključitev v nizkoogljični elektroenergetski sistem. Kljub temu, da črpalne hidroelektrarne močno podpirajo prehod na nizkoogljično energetsko oskrbo, pa IHA izpostavlja, da so v energetskih konceptih držav večkrat spregledane.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s svetovnim zemljevidom vodnih baterij in projektih novih hidroelektrarn v Sloveniji
Vir: IHA