2017 leto razvoja pridobivanja energije iz oceanov
Po poročanju programa Ocean Energy System (OES), ki deluje pod Mednarodno agencijo za energijo (IEA), se je svetovna inštalirana moč za proizvodnjo energije iz oceanov v letu 2017, glede na leto prej, kar dvakrat povečala in sedaj presega 25 MW. V Evropi največ pozornosti razvoju izkoriščanja energije oceanov, zaradi naravnih danosti, posvečajo Združeno kraljestvo, Francija in skandinavske države.
Proizvodnja električne energije iz plimovanja se je v letu 2017 povečala na več kot 17 MW, k temu so največ doprinesli razvojni projekti v Združenem Kraljestvu, Franciji in na Kitajskem. Energija pridobljena z izkoriščanjem plimovalovanja pa je v letu 2017 dosegla 8 MW, kar je kar dvakrat več kot lani, za to pa sta zaslužna projekt na Švedskem in projekt Evropskega pomorskega energetskega centra (EMEC). V manjši meri so pri pridobivanju energije oceanov prisotne še kapacitete, ki pridobivajo energijo s pomočjo pretvorbe toplotne energije oceana (OTEC) in gradientov slanosti.
Po Evropi se v razvojne projekte s področja energije oceanov vključujejo Nizozemska, Združeno kraljestvo, Irska, Portugalska, Španija, Danska, Belgija, Švedska, Norveška in Francija. Gre za države, ki imajo naravni potencial izkoriščanja energije oceanov, kar večina držav po Evropi, vključno s Slovenijo, sicer nima. Za države brez naravnih danosti je pomembno, da razvijajo svoje projekte zanesljive nizkoogljične energije.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s tehnologijami za pridobivanje energije iz plimovanja ter projekti in ukrepi v Sloveniji za energetsko prihodnost
Vir: Hydroworld.com in OES