Evropska komisija na poti k uresničevanju načel zelenega dogovora
Proizvodnja in raba energije predstavljata več kot 75 odstotkov emisij toplogrednih plinov v Evropski uniji. Razogljičenje energetskega sistema EU je zato ključnega pomena za doseganje podnebnih ciljev do leta 2030 in dolgoročne strategije EU za doseganje ogljične nevtralnosti do leta 2050.
Evropski zeleni dogovor se osredotoča na tri ključna načela za prehod na čisto energijo, ki bodo pripomogla k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in izboljšanju kakovosti življenja državljanov. Ta načela so: (1) zagotavljanje varne in cenovno dostopne oskrbe z energijo v EU; (2) razvoj popolnoma integriranega, medsebojno povezanega in digitaliziranega energetskega trga EU in (3) prednostna obravnava energetske učinkovitosti, izboljšanje energetske učinkovitosti stavb in razvoj energetskega sektorja, ki v veliki meri temelji na obnovljivih virih.
Za doseganje slednjih načel si je Evropska komisija zadala naslednje cilje: (1) zgraditi medsebojno povezane energetske sisteme in bolje integrirana omrežja za podporo obnovljivim virom energije; (2) spodbujati inovativne tehnologije in sodobno infrastrukturo; (3) povečati energetsko učinkovitost in ekološko zasnovo izdelkov, (4) dekarbonizirati plinski sektor in spodbujati pametno integracijo med sektorji; (5) opolnomočiti potrošnike in pomagati državam EU pri spopadanju z energetsko revščino; (6) spodbujati energetske standarde in tehnologije EU na svetovni ravni in (7) razviti polni potencial evropske vetrne energije na morju.
Evropska komisija pa je sprejela tudi niz predlogov, da bi podnebne, energetske, prometne in davčne politike EU prilagodili zmanjšanju neto emisij toplogrednih plinov za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 1990.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s stališčem evropske komisije do jedrske energije in podnebno konferenco COP26
Vir: European Commission