Pri energetskem prehodu vodi Švedska
Po poročilu Mednarodne agencije za energijo (IEA) je Švedska vodilna država pri vzpostavljanju nizkoogljičnega gospodarstva. Švedska ima med državami članicami IEA najnižji delež fosilnih goriv v primarni energetski oskrbi in drugo najnižje ogljično intenzivno gospodarstvo.
Švedski je uspelo preoblikovanje energetskega sektorja skozi tržne politike, ki se osredotočajo na energetsko učinkovitost in obnovljive vire energije, zlasti na obdavčitev izpustov CO2. Država je v svojo energetsko politiko dobro vključila tudi podnebne cilje. Za doseganje ambicioznega cilja, da do leta 2045 doseže ničelno stopnjo neto emisij, mora Švedska sprejeti dodatne ukrepe. Izpusti CO2 v državi namreč že od leta 2013 stagnirajo.
Električna energija je, poleg transporta, eden od najpomembnejših elementov energetskega prehoda na Švedskem. Švedski je uspelo defosilizirati proizvodnjo električne energije z naložbami v jedrsko energijo, vodno energijo in druge obnovljive vire energije. IEA to ocenjuje kot poseben dosežek, ki ga mora država ohraniti. Novih jedrskih elektrarn trenutno ne načrtujejo, večina obstoječih enot pa ima življenjsko dobo še naslednjih deset let. Švedska si je sicer zadala cilj da bo do leta 2040 proizvedla vso električno energijo iz OVE, a IEA ob tem opozarja, da je potrebno pri uresničevanju tega cilja posebno pozornost nameniti stabilnosti omrežja in zanesljivosti oskrbe z energijo.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z novimi jedrskimi tehnologijami, ki bodo pripomogle k uresničevanju podnebnih ciljev in pozicijo Evropske komisije o brezogljičnem energetskem sistemu prihodnosti
Vir: IEA