Svetovno povpraševanje po energiji višje za 2,3 odstotka
Mednarodna agencija za energijo (IEA) je izdala poročilo »Stanje svetovne proizvodnje in CO2« (ang. Global Energy & CO2 Report). Kot navaja poročilo je svetovno povpraševanje po energiji v letu 2018 naraslo za 2,3 odstotka, povišali pa so se tudi z energijo povezani izpusti CO2, in sicer za 1,7 odstotkov.
Potrebe po energiji so v lanskem letu z 2,3-odstotnim povečanjem dosegle največjo rast v zadnjem desetletju. Gre sicer za pričakovan rezultat, navaja IEA, predvsem zaradi robustne svetovne ekonomije in povečanih potrebah po ogrevanju in hlajenju. Povečalo se je povpraševanje po vseh virih, fosilna goriva pa so zadovoljila največ, 70 odstotkov, potreb po energiji. Proizvodnja energije iz sonca in vetra je beležila visoko rast, samo sončna energija je namreč zabeležila 31-odstotno rast. A to še vedno ni bilo dovolj, da bi OVE dosegli visoko povpraševanje po električni energiji. Zaradi večje uporabe premoga so se povečali tudi izpusti CO2, ki so v letu 2018 znašali 33 gigaton. Proizvodnja električne energije iz premoga je odgovorna za skoraj tretjino (10 gigaton) vseh z energetiko povezanih emisij CO2.
Električna energija še vedno ohranja pozicijo »goriva« prihodnosti, povpraševanje po električni energiji se je namreč v letu 2018 povečalo za 4 odstotke in tako znašalo več kot 23 000 TWh. Električna energija predstavlja skoraj 20 odstotkov celotne končne porabe energije v svetu. Jedrske elektrarne so zadovoljile 9 odstotkov povpraševanja po električni energiji. Proizvodnja jedrskih elektrarn se je v letu 2018 povečala za 3,3 odstotke, kar je rezultat novih jedrskih elektrarn na Kitajskem in ponovnem zagonu štirih reaktorjev na Japonskem.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s poročilom o napovedih za svetovno energetiko do leta 2040 in pomenom električne energije
Vir: IEA