iSevanje - interaktivno gradivo o sevanju v vsakdanjem življenju
Projekt krepitve energetske pismenosti EN-LITE, s katerim partnersko sodeluje tudi stičišče eSvet, je objavil iSevanje, interaktivno animirano digitalno izobraževalno-ozaveščevalno gradivo o sevanju v vsakdanjem življenju.
Gre za spletno različico tiskanega gradiva »Energija, sevanje, življenje: Dejstva in miti o sevanju v vsakdanjem življenju«, ki je v okviru projektu EN-LITE izšlo spomladi letos. Spletna različica, ki je prosto dostopna na www.i-sevanje.si, je bila pripravljena z namenom, da bi znanje o sevanju v večji meri približali tudi tistim, ki raje kot po tiskanih gradivih posežejo po spletnih aplikacijah.
Namen gradiva (tako iSevanja kot njegove predhodnice - tiskane različice) je podati strokovno utemeljena dejstva in z njihovo pomočjo razbiti nekatere mite, ki se pojavljajo v zvezi z različnimi oblikami sevanja v vsakdanjem življenju, na primer v naravi, pri uporabi gospodinjskih električnih aparatov, mobilnih telefonov, pri proizvodnji električne energije v jedrski elektrarni in njenem prenosu prek daljnovodov do odjemalcev ter v medicini.
Gradivo so pripravili: prof. dr. Marko Marhl (Univerza v Mariboru), doc. dr. Tomaž Žagar (GEN energija), doc. dr. Vladimir Grubelnik (Univerza v Mariboru) in mag. Mojca Drevenšek (Consensus).
V strokovni pregled gradiva so se vključili strokovnjaki z različnih področij, in sicer: prof. dr. Alenka Gaberščik (biologija), doc. dr. Peter Kitak (močnostna elektrotehnika), mag. Andrej Štern (telekomunikacije), mag. Aleš Kregar in Minče Mandelj (prenos električne energije), Matjaž Žvar (tehnologija jedrskih elektrarn) in doc. dr. Marko Jevšek (medicina – radiologija).
Pri pripravi strokovnih izhodišč za izdelavo animacij je sodeloval Garsia Kosinac (GEN energija).
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z gradivom Energija, sevanje, življenje in delovanjem jedrske elektrarne.