Korak bližje do vozil, ki jih napaja sončna energija
Znanstveniki razvijajo praktično metodo, ki bi pretvorila vodo in sonce v gorivo, kar predstavlja enega ključnih korakov za prihodnost avtomobilov na pogon sončne energije.
Strokovnjaki si že dolgo prizadevajo odkriti tehniko, ki bi ustvarila solarno gorivo. Gorivo, ki bi omogočalo vse prednosti konvencionalnih fosilnih goriv, a bi poleg tega vsebovalo še okoljsko korist, ki jo prinaša energija iz obnovljivih virov. Vendar pa te tehnike zahtevajo »fotoanode« - neke vrste katalizator, katerega funkcija je, da v procesu absorbira sončno svetlobo in energijo uporabi za oksidacijo vode, iz katere se cepijo molekule H2O, ter preureditev atomov za nastanek goriva. Fotoanode, ki jih lahko uporabijo v tem procesu so izredno redke, saj morajo omogočati točno določeno absorbcijo sončne svetlobe in katalitske lastnosti. Prav to je v preteklih raziskavah znanstvenikom povzročalo največ težav, saj so v zadnjih 40. letih našli le 16 primernih fotoanod.
A znanstveniki iz oddelka za energetiko nacionalnega laboratorija Lawrence Berkely in Kalifornijskega tehnološkega inštituta so našli hitrejši način iskanja fotoanod. Tehnika uporablja kombinacijo teorije in prakse. V računalniško vodeni podatkovni bazi, z okoli 60.000 materiali, uporabijo kvantno mehaniko za napovedovanje lastnosti zbranih materialov. Na tistih, ki največ obetajo pa nato izvedejo še eksperimente, s katerimi določijo ali so bili predvideni izračuni lastnosti pravi. Tako je znanstvenikom v dveh letih uspelo prepoznati že 12 novih fotoanod.
Končni produkt tehnike pridobivanja goriva iz sonca, naj bi imel obliko sončne celice, ki bo vsebovala tri elemente: fotoanodo, fotokatodo, ki ustvarja gorivo in membrano, ki ju ločuje. Namesto žic, ki jih imajo sončne celice in iz katerih prihaja električna energija bo na sončnih celicah za gorivo cev za odvajanje goriva v rezervoar.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani s sončno energijo ter o učinkoviti rabi energije v prometu.
Vir: Scientific American