Z ustreznimi izravnalnimi ukrepi do HE na Muri
V Sloveniji je voda pomemben obnovljiv vir energije. Če želi Slovenija slediti svojim zavezam o uporabi OVE, bo morala sprejeti tudi ustrezne ukrepe za izgradnjo novih hidroelektrarn. Reka Mura je v okoljevarstvenem območju Nature 2000, a z ustreznimi izravnalnimi ukrepi bi HE Hrastje Mota lahko postaja sprejemljiva za okolje.
V slovenski elektroenergetski sistem je vključenih 19 velikih hidroelektrarn z nazivno močjo nad 10 MW. Večje hidroelektrarne so postavljene na reki Dravi, Savi, Soči, Idrijci in vodotoku Prošček. Domači obnovljivi viri trenutno predstavljajo 16 % pri oskrbi z energijo v Sloveniji. Slovenija ima zastavljen nacionalni cilj doseči najmanj 25 % deleža OVE v končni bruto uporabi energije do leta 2020. Kljub temu, da je rekla Mura v okoljevarstvenem območju Natura 2000 bo morda na njej, z ustreznimi izravnalnimi ukrepi, mogoče postaviti kakšno HE.
V okviru postopka priprave Državnega prostorskega načrta za hidroelektrarno Hrastje Mota, so namreč Dravske elektrarne Maribor (DEM) konec minulega leta Ministrstvu za okolje in prostor oddale izdelano Študijo variant in Okoljsko poročilo. Objekt HE Hrastje Mota je sicer v prvem koraku z omilitvenimi ukrepi nesprejemljiv. V nadaljevanju postopka okoljske sprejemljivosti, v skladu z zakonom in Direktivami Evropske unije, izvedo nadomestnih habitatov in izravnalnih ukrepov pa lahko postane sprejemljiv.
Izvedljivost izravnalnih ukrepov se lahko potrdi v postopku imenovanem prevlada javne koristi proizvodnje električne energije iz OVE nad koristjo dosega voda in javno koristjo ohranjanja narave. Vplivi izgradnje z omilitvenimi in izravnalnimi ukrepi se v postopku prevlade javnega interesa obravnavajo na podlagi zavez Slovenije glede OVE in zavezami o varovanju narave v Evropski uniji. DEM že od leta 2010 predlaga dve novi HE na reki Muri, ki bosta lahko izvedeni le ob upoštevanju trajnostne povezanosti energetike z naravo in družbenim okoljem reke Mure.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom vodne energije v Sloveniji ter njenih prednostih in slabostih.