Poročilo Svetovnega jedrskega združenja o prihodnosti jedrske energije
Jedrska energija je po poročanju svetovnega jedrskega združenja (WNA) v lanskem letu dosegla nekaj odličnih prelomnic za industrijo.
Lani je na svetu začelo delovati 10 novih jedrskih reaktorjev, kar je več kot kadarkoli od leta 1990 dalje. Po podatkih poročila WNA je bilo lani v gradnji kar 66 reaktorjev, še 158 pa jih je načrtovanih. Od vseh novo zgrajenih reaktorjev jih je kar 24 na območju Kitajske. Jedrska industrija proizvede 10 odstotkov celotne energije na svetu, ta številka naj bi se do leta 2050 povišala na 25 odstotkov. Do leta 2020 naj bi se letno na novo odprlo 10 reaktorjev, do leta 2030 dodatnih 25 letno, do leta 2050 pa naj bi vsako leto dobili več kot 30 novih reaktorjev.
Kot poudarja WNA je predlagana smer gradnje novih reaktorjev ključnega pomena, da se bodo vlade po svetu lahko držale okoljskega načrta za omejevanje dvigovanja temperatur in znižanja številk na predindustrijsko raven. To bo mogoče le z novo jedrsko močjo v kombinaciji z obnovljivimi viri energije. A kljub optimističnim načrtom v WNA priznavajo, da bo predlagan načrt za jedrsko industrijo pravi izziv, predvsem zaradi trenutno nizkih cen elektrike v ZDA in Evropi, ki vplivajo na manjšo ekonomičnost jedrske energije.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani z jedrsko energijo in trajnostno oskrbo z energijo
Vir: Eco Watch