Jedrska energija je ključna v boju s podnebnimi spremembami
Ob zasedanju podnebne konference COP21 v Parizu je mednarodna agencija za jedrsko energijo izpostavila prednosti jedrske energije pri soočanju z blaženjem in preprečevanjem podnebnih sprememb.
V teh dneh skušajo delegacije z vsega sveta na mednarodni podnebni konferenci v Parizu doseči dogovor o blaženju podnebnih sprememb. Cilj je, da bi omejili globalno ogrevanje ozračja do največ 2 C do leta 2050. Izziv je zelo zahteven, saj se povečuje delež prebivalstva in stopnja razvitosti, kar pa posledično zvišuje porabo energije, katere stranski produkt so ravno podnebne spremembe. Kot so poudarili v Mednarodni agenciji za jedrsko energijo je jedrska tehnologija danes edina dostopna nizko ogljična tehnologija, ki lahko odgovori na te globalne podnebno-energetske izzive.
Izpusti toplogrednih plinov iz jedrskih elektrarn so namreč zanemarljivi. Tudi v primerjavi z elektrarnami na obnovljive vire energije, so ti izpusti v jedrskih elektrarnah najnižji. Samo v letu 2011 smo se zaradi jedrskih elektrarn, ki v svetovnem merilu proizvedejo 11 odstotkov električne energije, izognili 2,1 gigatonama izpustov ogljikovega dioksida, a kot je poudaril v svojem govoru na konferenci nekdanji vodja Nasinega inštituta za vesoljske študije, prof. James Hansen bodo lahko samo celovite strategije, ki vključujejo tako obnovljive vire energije kot jedrsko energijo preprečile najhujše posledice podnebnih sprememb do leta 2100.
Da na globalni ravni potrebujemo znatno povečanje zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz jedrske energije, če želimo do leta 2050 doseči 80-odstotno znižanje izpustov toplogrednih plinov, poudarjajo v novem dokumentu o stališču(position paper) tudi jedrski strokovnjaki iz več kot 140 regionalnih in nacionalnih združenj ter strokovnih društev združenih v pobudo Nuclear for climate. V omenjeno globalno pobudo je sicer vključeno tudi Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije.
Pomembno vlogo pri prilagajanju na podnebne spremembe pa ima tudi jedrska znanost, saj s pomočjo jedrskih tehnologij skušajo ohraniti zadostno količine hrane in vode na sušnih območjih.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani tudi s primerjavo emisij toplogrednih plinov in z uporabo jedrske tehnologije v kmetijstvu.
Vir: IAEA , World nuclear news, Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije