Jedrska energija
V jedrskih elektrarnah pridobivamo toploto s cepitvijo jeder atomov urana. Proizvodnja energije temelji na verižni reakciji cepitve jeder, kjer se slednja sprošča v obliki toplote. S pomočjo toplote proizvedemo vodno paro, ki preko turbine poganja generator. V tem delu je jedrska elektrarna podobna klasični termoelektrarni. Razlikujeta se le po viru, iz katerega se pridobiva toplota.
Sestava atoma
Atom je osnovni gradnik snovi. Sestavljen je iz pozitivno nabitega jedra in obdan z oblakom negativnega naboja elektronov.
Atom je sestavljen iz:
- jedra, ki sestoji iz protonov in nevtronov:
- protoni imajo pozitiven naboj
- nevtroni so brez naboja (so električno nevtralni)
- elektronov, ki so razpršeni okrog jedra in imajo negativen naboj.
Med sestavnimi deli atoma delujeta dve sili:
- elektromagnetna sila veže elektrone na jedro atoma,
- jedrska sila medsebojno veže delce v jedru – nukleone (protone in nevtrone).
Jedrska cepitev
Atom je najmanjši del zgradbe snovi, ki ga kemijsko ni več mogoče razcepiti. Kadar želimo razcepiti atome, govorimo o tako imenovanih jedrskih reakcijah. Pri jedrski reakciji se na eno cepitev atoma sprosti milijonkrat več energije kot pri kemijski cepitvi molekule.
Verižna reakcija
S pomočjo nevtronov, ki so sestavni gradniki jedra atoma, v jedrskem reaktorju poteka verižna reakcija cepitve uranovih jeder, pri kateri se sprošča energija. Reakcija je verižna, kar pomeni, da sama sebe vzdržuje oz. vsaka reakcija sproži naslednjo reakcijo in proces se lahko periodično ponavlja.