Gnojila
Pomembno je, da rastline pri gnojenju posrkajo čim večji delež gnojila in da se ga čim manj izgubi v okolje. Za preverjanje izgub v okolje se uporablja merjenje izotopov dušika (N-15) in fosforja (P-32).
Genska raznolikost
Z ionizirajočim sevanjem lahko povzročimo mutacije pri rastlinah. Gama in nevtronsko obsevanje se skupaj z drugimi metodami pogosto uporabljata za pridelavo novih genetskih modifikacij gomoljnic, žitaric in oljčnih semen. Na tak način je bilo razvitih že več kot 1800 različnih vrtnin, ki so odpornejše proti zajedavcem in podnebnim spremembam.
Konzerviranje hrane
V mnogih državah je 25–30 % pridelka uničenega zaradi različnih mikrobov in plesni. V državah, kjer vlada lakota, zlasti v tistih z vlažnim podnebjem, je pomembno, da se hrana ne pokvari vsaj nekaj dni. V več kot 40 državah so nadzorni organi odobrili obsevanje 60 različnih vrst prehrane, od začimb in zrn do sadja, zelenjave in mesa.
Obsevanje lahko nadomesti včasih nevarno kemično dimljenje suhega sadja, zrnja in začimb. Po tridesetih letih raziskav so leta 1983 organizacije WHO, FAO in IAEA določile standard obsevanja za prehrano, ki je bil leta 1997 vnovič potrjen. Konzerviranje z obsevanjem pomeni, da je surova hrana izpostavljena visoki dozi gama sevanja, ki pobije bakterije in ostale škodljive organizme, ne da bi vplivalo na njene hranilne vrednosti in pri tem ne pušča sledi. Obsevanje ne naredi hrane radioaktivne.
Sledilniki v industriji
Majhne količine kratkoživih radioaktivnih izotopov se vnesejo v materiale, ki se uporabljajo v različnih industrijskih procesih. Tekočinam, plinom in prašnim delcem se na ta način merijo pretoki in mešalna razmerja, tako se tudi locirajo izpusti. S sledilniki v industrijskih oljih se meri obrabljenost motorjev in opreme.
Merilni inštrumenti
Merilniki, ki vsebujejo različne radioaktivne vire, so v uporabi v vseh industrijskih področjih, kjer je potreben nadzor nivoja plinov, tekočin in trdnih snovi. Ti so najbolj uporabni v primerih, kjer toplota, tlak, korozivne snovi, staljeno steklo ali kovina ne dovoljujejo neposrednega stika s snovjo.
Uporabljajo se za merjenje debeline pri izdelavi dolgih folij ali plošč iz plastike, kovin, stekla, papirja itd., kjer se merilnik ne sme dotikati snovi. Merilniki gostote se uporabljajo, kjer je pomemben avtomatiziran nadzor snovi, npr. pri proizvodnji pralnih praškov.
Napajanje
Poleg napajanja vesoljskih plovil se radioaktivni viri med drugim uporabljajo tudi za napajanje srčnih spodbujevalnikov. Srčni spodbujevalniki Medtronic tudi po 35 letih obratovanja še vedno delujejo.