URE in gospodinjski aparati ter elektronske naprave
Gospodinjski aparati
Poraba električne energije za delovanje malih in velikih gospodinjskih aparatov, pomembno vpliva na porabo energije v našem domu, čeprav sta na prvem mestu poraba energije za ogrevanje in pripravo tople vode (skupaj k porabi v gospodinjstvu prispevata okoli 80-odstotni delež).
K zmanjšanju rabe energije za delovanje velikih gospodinjskih aparatov, kot so hladilnik, zamrzovalnik, pralni in pomivalni stroj, ter malih gospodinjskih aparatov lahko prispevamo tako, da pri nakupu pazimo na njihovo energijsko učinkovitost.
Informacije so podane na energijski nalepki izdelka, ki je v veljavi v državah Evropske unije in je v Sloveniji obvezna od leta 2002. Na nalepki so vsi najpomembnejši podatki o izdelku, s poudarkom na njegovi porabi energije, kar kupcu omogoča primerjavo izdelkov na trgu.
Razlike v porabi energije so lahko med izdelki istega energijskega razreda (na primer primerjava med energijskimi razredi A++, A+ in A) tudi do 50-odstotne.
Izklapljanje električnih in elektronskih naprav
Poleg uporabe varčnih sijalk za prihranek električne energije lahko doma in v pisarni zmanjšamo porabo energije tudi z ugašanjem različnih električnih in elektronskih naprav, kadar jih ne uporabljamo. Po podatkih Mednarodne agencije za energijo predstavlja potrebna moč za naprave v stanju pripravljenosti kar 9 % osebnih potreb po električni energiji.
Stanje pripravljenosti naprav je za uporabnike pomembno predvsem zaradi funkcij, kot so:
- prikaz stanja naprave ali ure (npr. DVD-predvajalnik),
- prikaz pripravljenosti za sprejem signala (npr. daljinski upravljalnik) in
- takojšnja pripravljenost za delovanje (npr. aparat za pripravo kave).
Večina električnih in elektronskih naprav porablja električno energijo tudi v stanju pripravljenosti, oziroma celo, kadar so izklopljeni, a je kabel še vedno v vtičnici.
Kako preprečiti izgube električne energije?
In kaj lahko storimo, da se izognemo izgubam električne energije zaradi naprav v stanju pripravljenosti ali celo izklopljenih, a še vedno v omrežje priključenih naprav?
Ukrepe lahko razdelimo na:
- tehnične ukrepe in
- spremembe življenjskih navad.
Tehnični ukrepi:
- kupujmo nove naprave s stikalom, ki omogoča popoln izklop iz omrežja,
- stikalo na razdelilniku naj omogoča izklop skupine priključenih naprav iz omrežja,
- posebni elementi v elektronskih napravah imajo vgrajeno funkcijo, ki ob izklopu naprave tudi dejansko izklopi napravo iz omrežja,
- vgradnja stikala, ki z enim klikom izklopi vse naprave v sobi.
Spremembe življenjskih navad:
- naprave redno izklapljajmo z glavnim stikalom oziroma izvlečemo vtikač iz vtičnice,
- kupujmo naprave, ki jih odlikuje minimalna poraba energije v stanju pripravljenosti in imajo vgrajene samodejne sisteme za izklop,
- če ima naprava omogočen način »minimalna poraba v stanju pripravljenosti«, poskrbimo, da bomo svoje naprave tudi dejansko nastavili na tak način delovanja.