Male države z velikimi načrti za jedrsko energijo
Estonija, Romunija, Ukrajina in Češka prepoznavajo pomen jedrske energije za energetsko oskrbo prihodnosti. Skupaj z razvijalci novih jedrskih tehnologij namreč načrtujejo vključevanje novih jedrskih zmogljivosti v svoje energetske mešanice.
Manjše evropske države, ki imajo visok delež uvoza električne energije, načrtujejo kako v svojo energetsko mešanico prihodnosti vključiti nove jedrske tehnologije. Estonija skupaj z družbo Moltex Energy razvija četrto generacijo malih jedrskih reaktorjev v EU, za katere načrtujejo, da jih bodo razvili do sredine 2030. Največ električne energije v Estoniji trenutno proizvedejo termoelektrarne na fosilna goriva, a večina teh bo do leta 2030 prenehala delovati. Estonija tako kot preostale baltske države zato potrebuje nizkoogljični in zanesljiv vir energije, ki ga predstavlja jedrska energija.
Romunija raziskuje možnosti uporabe NuScale malih jedrskih reaktorjev, s ciljem, da bi se ti izkazali kot možna dolgoročna rešitev za energetsko oskrbo države. Tehnologija NuScale malih jedrskih reaktorjev je trenutno v fazi certificiranja s strani komisije državnega jedrskega regulatorja v ZDA. Tudi v Ukrajini prepoznavajo pomen malih jedrskih reaktorjev, z načrti, da bodo v svojo energetsko mešanico vključili 160 MW mali jedrskih reaktor. Ta je trenutno v fazi pregleda licenc pri komisiji za jedrsko varnost v Kanadi. Izgradnjo novega jedrskega reaktorja pa načrtujejo tudi na Češkem, kjer naj bi v naslednjem letu pričeli z iskanjem ponudnikov za izgradnjo.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom jedrske energije pri doseganju podnebnih ciljev in novimi jedrskimi zmogljivosti po svetu
Vir: EnergyPost.eu